تبلیغات
وبلاگ دانشجویان مدیریت 88 دانشگاه شیراز - معرفی پایگاه اطلاعاتیScopus
تاریخ : شنبه 30 شهریور 1392 | 11:55 | نویسنده : سیدعباس علوی
 

·     بزرگترین پایگاه اطلاعاتی «چکیده» و «استنادی» جهان است.یعنی علاوه بر چکیده مقالات، دارای فهرست منابع هر مقاله نیز بوده و بدین ترتیب امکان محاسبه تعداد استنادات به هر مقاله را فراهم می‌کند. از این رو می‌توان دریافت هر مقاله در این مجموعه، تا کنون چند بار توسط سایر مقالات مورد استناد قرار گرفته است که این خود شاخصی برای تعیین کیفیت مقاله می شود. همچنین موثرترین کشورها، نشریات، موسسات علمی، آثار و دانشمندان از این طریق مشخص می­شوند. اواخر سال 2004 از سوی الزویر (ناشر هلندی) راه اندازی شد.این پایگاه با همکاری 21 مؤسسه از سراسر جهان ارائه شده و به سرعت رقیب جدی موسسه اطلاعات علمی شد که قریب 50 سال پیشرو نمایه­های استنادی در جهان بود.

·     دارای متون پژوهشی و منابع کیفی از «تمام حوزه­های علوم» می باشد.

پوشش زمانی منابع هر حوزه:

®     Life & Health Sciences back to 1966

®     Engineering back to 1970

®     Environmental Sciences back to 1980

®     Biological & Agricultural Sciences back to 1994

®     Social Sciences back to 1996

®     Physics, Chemistry & Mathematics back to 1996

·     بیش از 15.000 عنوان مجله علمی از 4.000 ناشر بین­المللی را تحت پوشش قرار می­دهد.

این تعداد شامل 1.000 مجله دسترسی آزاد، 500 مجموعه مقالات همایش ها و... می­شود. این مجموعه 100% با مقالات مدلاین همپوشانی دارد.

علاوه بر مقاله مجلات، منابع علمی وب، مجموعه مقالات همایش­ها، پایان نامه ها، پروانه های ثبت اختراع و... را در بر می­گیرد.

در مجموع 33 میلیون چکیده در این پایگاه موجود است. نتایج برگرفته از 386 میلیون صفحه وب علمی، همین­طور 21 میلیون پروانه ثبت اختراع در این مجموعه وجود دارد.

·     کاربرد پایگاه:

با استفاده از این پایگاه اطلاعاتی علاوه بر شناسایی، جستجو و دسترسی به مقالات کیفی از مهمترین مجلات و ناشران معتبر، می­توان فعالترین نویسندگان، سازمانها و مراکز تحقیقاتی، مجلات هسته در هر حوزه موضوعی را تعیین و رتبه­بندی نمود.

لازم به ذکر است: پایگاه یاد شده یک پایگاه چکیده است و برای دسترسی به متن کامل مقالات باید مجلات ناشران تحت پوشش را بصورت الکترونیکی مشترک بود. در این صورت می­توان با استفاده از لینک­ها به متن کامل رسید.

·     این پایگاه گران­قیمت «روزانه» آپدیت می شود. نشانی: www.scopus.com  • بک لینک | قالب وبلاگ | گسیختن